NEDEN HEP AYNI HİKAYEYİ YAŞIYORUM?

BETÜL BULUT ( Psikolog )Neden hep ben? Neden hep aynı şeyler? Kişiler ve durumlar değişiyor ama hep aynı hikayeyi neden yaşıyorum?

Siz de kendinizi böyle bir kısır döngünün içerisinde hissettiğiniz oluyor mu?

Bunun nedeni çocukluktan başlayan hatta belki daha da geriden bebeklikten gelen tamamlanmamış ve işlevsel olmayan olumsuz anılardan gelir. Yani bireye acı, mutsuzluk ve korku gibi olumsuz duygular yaşatan olayların izlerini hala taşıyor olmasındandır. Zeigarnik Etkisi olarak da bilinen bu durum, kişinin hayatı boyunca niçin benzer döngüler içinde kendini buluyor oluşunu açıklıyor. Beyin öyle bir organ ki; tamamlanmamış işleri tamamlamak istiyor. Yarım kalan, eksik olan, çözülmemiş ve hesabı görülmemiş tüm meseleleri bilinçdışı tarafından bireye tamamlanması için yeniden karşısına çıkarıyor ve kişi de gidip farkında olmadan o seçenekleri seçiyor. Yani gidip hep aynı tür ilişkilerde kendilerini bulmaları tesadüf değil. Zihin ‘hadi artık şu meseleyi çöz, tamamla şu işi’ isyanı ile fırsat veriyor aslında kişiye. Bir nevi ayna tutuyor ve bireyin düzeltmesi gereken yerleri işaret ediyor. Yani bireyin kendisine olan olumsuz inancı ve beklentileri ne ise o aynı olayı yaşayacak kişileri ve durumları seçmiş oluyor. Kişi neye odaklanır neyi seçerse onu gerçeği yapar. Hep aynı düşünerek hep aynı gerçeği yaşamasına neden olur. İnançlar gerçekleri oluşturmaya, olayları kendi inançlarıyla anlamlandırmaya, yorumlamaya ve hatta yaşamaya başlar. Her defasında işlevsel olarak tamamlanmadığında kişinin bir kısır döngüye girmesine sağlayıp ve kendisine olan olumsuz inanç geliştirmesine neden olur.

Kişi bu durumu değiştirmek için kendisini değiştirerek başlamalıdır. Terapi desteği alarak geçmişte yaşadığı olumsuz, tamamlanmamış ve işlevsel olmayan olayları çözümlemesiyle ve işlevsel hale getirerek daha sağlıklı seçimler yapmasını sağlayacaktır. Yani düşüncelerini, seçimlerini ve davranışlarını değiştirdiğinde aynı döngüyü yaşamaktan kurtulacaktır.

Birey için konfor alanından çıkmak ve değişmek zorlayıcı gelebilir fakat değişimin gerçekleştirebilecek yeterliliğe sahip olmak ve olumlu sonuçlarını fark ettiklerinde değişimin yaşamları üzerindeki önemli etkiyi fark edeceklerdir.

‘Sen değiştiğinde, talihin de değişir.’ Portekiz Atasözü

Scroll to Top