0-6 YAŞ DİL GELİŞİMİ VE BOZUKLUKLARI

24/08/2017 10:08

Okyanus Koleji, okul öncesi öğretmenleri ve rehberlik birimine yönelik olarak hazırlanmıştır. Seminer içinde çocuklarda dil gelişimi aşamaları, olası gelişim geriliklerini fark edebilmek ve yapılabilecek müdahalelerle ilgili konulardan bahsedilmektedir. 

Eğitimci,Uzman Klinik Psikolog Zehra Orgun kimdir?
2013 yılında lisansını Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun oldu. Sonrasında Bahçeşehir Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programını tamamlamıştır. Türk Psikologlar Derneği üyesidir.
 
Lisans eğitimi sırasında, Darüşşafaka Cemiyeti Lisesi Rehberlik Servisi’nde ergenlerle çalışmıştır. Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulubü (BUSOS) işbirliğinde gerçekleşen “Gülen Gözler Projesi” kapsamında çocuk esirgeme kurumunda çocuklara yönelik sosyal beceri çalışmalarında bulunmuştur. Ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Destek Birimi’nde (BÜREM) gönüllü olarak yetişkin ve ergenlerle grup çalışmaları yürütmüştür. Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünde yürütülen “Türkiye de Erken Çocuk Gelişim Ekolojileri” çalışmasında ve Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ nde 3-5 yaş arası çocuklarda “Working Memory Profili’nin” araştırıldığı projede asistanlık yapmıştır. Lisans Eğitimi boyunca Disleksi tanısı almış çocuklarla ve aileleri ile çalışmıştır.
 
Yüksek Lisans Eğitimi sürecinde, Yedikule Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi Psikiyatr Bölümü; Madde Bağımlılığı, Poliklinik ve Bipolar, Borderline, Şizofreni tanısı almış yatılı hastaların bulunduğu serviste hastaların tedavi süreçlerinin takibinde yer almış ve süpervizyon altında çocuk,ergen ve yetişkin hastaların bireysel terapilerini yürütmüştür. Türk Psikologlar Derneği ile işbirliği içinde yürütülen Soma Maden Kazası’nda yakınlarını kaybedenlere yönelik çalışan Dursunbey Psikolojik Destek Birimi’nde gönüllü olarak yer almıştır.
 
İstanbul Zen Danışmanlık Merkezi’nde çocuk,ergen ve yetişkin psikoterapisti olarak çalışmıştır. Yüksek Lisans Tezini "Disleksi ve Özel Öğrenim güçlüğü"nde Çalışma Belleği Profili” üzerine yazmıştır. İstanbul’daki iş hayatına İzmir’de devam eden Zehra Orgun, özel bir anaokulu ve koleje danışmanlık yapmış ayrıca Celal Bayar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde uzmanlara yönelik “0-6 yaş Ruh Sağlığı Gelişimi” ve “ Okul Çağı Problemleri ve Çözümcül Yaklaşımlar” eğitimi vermiştir.
 
Halen Sofist Danışmanlık Merkezi’nde oyun terapisti ve psikoterapist olarak çalışmaktadır. Duygu durum ve kaygı bozuklukları, uyku ve yeme bozuklukları, ilişki problemleri, kayıp ve yas, sınav kaygısı, ergenlik problemleri ilgilendiği alanlardır. Yetişkin Rorschach testi uygulayıcısıdır.
Scroll to Top